Zmieniają życie przez sport

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Andrzej Flügel

Zmieniają życie przez sport

Andrzej Flügel

Zrzeszenie Sportowo Rehabilitacyjne Start Zielona Góra ma 50 lat. W drzonkowskim WOSiR uroczyście obchodzono jubileusz.

Start powstał jako ognisko Zrzeszenia Spółdzielczości Pracy w grudniu 1965 roku. Do 1989 działał w ramach spółdzielczości inwalidów. Potem, po zmianie ustroju, podobnie jak ogniska w innych miastach, borykał się z wieloma problemami. W 1994 roku utworzono Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych, który stał się największą organizacją zajmującą się szkoleniem zawodników ze schorzeniami ruchu i wzroku wielu dyscyplinach.

Zawodnicy Startu mają nadzieję na wyjazd na igrzyska w Rio de Janeiro i pewnie staną na podium.

Zielonogórski Start systematycznie rozszerzał działalności, szkoląc niepełnosprawnych zawodników coraz to nowych dyscyplinach. Pojawiły się wielkie sukcesy. Warto wymienić Andrzeja Grenia medalistę mistrzostw świata i Europy w wyciskaniu sztangi leżąc oraz brązowego medalistę Igrzysk Paraolimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.

Marcin Skrzynecki i Piotr Grudzień autorzy największego sukcesu w historii zielonogórskiego Startu złotego medalu olimpijskiego
Mariusz Kapała Marcin Skrzynecki i Piotr Grudzień autorzy największego sukcesu w historii zielonogórskiego Startu złotego medalu olimpijskiego

Kolejnym medalistą paraolimpijskim był siatkarz Jan Maliszak, który wraz z drużyną wywalczył brąz z Atlancie w 1996 roku. Następni którzy stali na podium igrzysk to: Ewa Zielińska (brąz w skoku w dal w Pekinie w 2008) oraz Piotr Grudzień srebrny medalista w turnieju indywidualnym w tenisie stołowym w Pekinie. Ten sam zawodnik, wspólnie z Marcinem Skrzyneckim wywalczyli złoto w Londynie 2012.

Kolejni zawodnicy Startu mają nadzieję na wyjazd na igrzyska w Rio de Janeiro i pewnie staną na podium. Warto też wspomnieć tych, którzy kierowali zielonogórskim Startem od chwili jego powstania: Jerzy Stankowski, Henryk Gruchociak, Henryk Dybalski. Od 2004 prezesem zarządu jest Danuta Tarnawska. Hasłem uroczystości podsumowującej 50-lecie było ,,Zmieniają życie przez sport”. Nic dodać, nic ująć.

Andrzej Flügel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.