Zmieniają życie przez sport

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Andrzej Flügel

Zmieniają życie przez sport

Andrzej Flügel

Zrzeszenie Sportowo Rehabilitacyjne Start Zielona Góra ma 50 lat. W drzonkowskim WOSiR uroczyście obchodzono jubileusz.

Start powstał jako ognisko Zrzeszenia Spółdzielczości Pracy w grudniu 1965 roku. Do 1989 działał w ramach spółdzielczości inwalidów. Potem, po zmianie ustroju, podobnie jak ogniska w innych miastach, borykał się z wieloma problemami. W 1994 roku utworzono Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych, który stał się największą organizacją zajmującą się szkoleniem zawodników ze schorzeniami ruchu i wzroku wielu dyscyplinach.

Zawodnicy Startu mają nadzieję na wyjazd na igrzyska w Rio de Janeiro i pewnie staną na podium.

Zielonogórski Start systematycznie rozszerzał działalności, szkoląc niepełnosprawnych zawodników coraz to nowych dyscyplinach. Pojawiły się wielkie sukcesy. Warto wymienić Andrzeja Grenia medalistę mistrzostw świata i Europy w wyciskaniu sztangi leżąc oraz brązowego medalistę Igrzysk Paraolimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.

Marcin Skrzynecki i Piotr Grudzień autorzy największego sukcesu w historii zielonogórskiego Startu złotego medalu olimpijskiego
Mariusz Kapała Marcin Skrzynecki i Piotr Grudzień autorzy największego sukcesu w historii zielonogórskiego Startu złotego medalu olimpijskiego

Kolejnym medalistą paraolimpijskim był siatkarz Jan Maliszak, który wraz z drużyną wywalczył brąz z Atlancie w 1996 roku. Następni którzy stali na podium igrzysk to: Ewa Zielińska (brąz w skoku w dal w Pekinie w 2008) oraz Piotr Grudzień srebrny medalista w turnieju indywidualnym w tenisie stołowym w Pekinie. Ten sam zawodnik, wspólnie z Marcinem Skrzyneckim wywalczyli złoto w Londynie 2012.

Kolejni zawodnicy Startu mają nadzieję na wyjazd na igrzyska w Rio de Janeiro i pewnie staną na podium. Warto też wspomnieć tych, którzy kierowali zielonogórskim Startem od chwili jego powstania: Jerzy Stankowski, Henryk Gruchociak, Henryk Dybalski. Od 2004 prezesem zarządu jest Danuta Tarnawska. Hasłem uroczystości podsumowującej 50-lecie było ,,Zmieniają życie przez sport”. Nic dodać, nic ująć.

Andrzej Flügel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.