Zmienili słowa w czyn

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Zmienili słowa w czyn

Alicja Kucharska

O tej inwestycji mówiło się od wielu lat! W końcu wybudowany zostanie most pmiędzy jeziorem Niesłysz i kanałem Ołobok.

W gminie Skąpe przygotowania do sezonu letniego wkroczyły na zaawansowany poziom. Dwie, najważniejsze inwestycje wykonywane są w ogromnym rygorze czasowym. Chodzi o pomost na plaży tzw. policyjnej oraz budowę mostu w pobliżu ośrodka Lago (daw. Lumel). Ta druga zdecydowanie wzbogaci ofertę turystyczną Niesulic.

Pomysł budowy mostu, który umożliwi przepływ sprzętu wodnego do kanału Ołobok zrodził się przed kilkoma laty. – Tak było do lat 60-tych, potem groblę zasypano – mówi Zbigniew Woch, wójt gminy Skąpe. Kanał Ołobok to urokliwa trasa, dotychczas niedostępna turystom, korzystającym z nadjeziornych atrakcji. O mostku mówiło się już w zeszłym roku, nawet jeszcze miesiąc temu królowała wersja, że najwcześniej powstanie jesienią. Prace udało się jednak przyśpieszyć. – Jest to przedsięwzięcie, które wykonujemy przy współpracy z ośrodkiem LAGO. Głównym inwestorem jest ośrodek, gmina natomiast partnerem, ale po wybudowaniu most będzie własnością gminy. Zebranie pozwoleń i skompletowanie dokumentacji, przy niejednoznacznej sytuacji własnościowej wydłużyło sprawę, jednak prace już trwają i chcemy zakończyć realizację inwestycji jeszcze w czerwcu – wyjaśnia wójt.

Dotychczas można było opłynąć tylko jezioro. To miejsce pozwoli uciec od zgiełku

W efekcie powstanie 12 tonowy most, który pozwoli na bezproblemowy przejazd karetki, straży pożarnej czy policji. Most będzie wykonany z drewna modrzewia, natomiast zejścia z kostki brukowej. Przepływ będzie miał 2 metry wysokości od tafli wody. Po mostem zmieszczą się więc również żaglówki ze złożonym masztem. – Ten pomysł pojawiał się cyklicznie, od kilku lat. Brakowało możliwości przepływu, by dalej wzdłuż kanału podziwiać piękne widoki. Dodatkowo chcemy wykonać przystanie dla łodzi, myślę, że nasza inwestycja podniesie atrakcyjność regionu – zaznacza Krzysztof Raczyński, wiceprezes ośrodka, który przyznaje, że problem własności był największym utrudnieniem w sfinalizowaniu inwestycji.

Jak wyjaśnił nam wójt, pierwsze wzmianki o mostku wypowiadał Jan Strychalski, zarządzający wcześniej ośrodkiem.
–Ten pomysł chodził mi po głowie od 2006 roku. To uroczy zakątek, do którego dostęp był utrudniony. Naturalnie ta inwestycja wpłynie na atrakcyjność regionu. Jest to wyjście naprzeciw osobom korzystających z uroków gminy Skąpe. Należy podkreślić, że to przedsięwzięcie nie udałoby się, gdyby nie zaangażowanie wójta. To dobry gospodarz, który dba o rozwój okolicy. Po wybudowaniu ścieżek i chodników przyszedł czas na zagospodarowanie kanału – zaznacza J. Strychalski.

Roboty mają zakończyć się do końca miesiąca. Nie mają, a muszą, bo już 2 lipca w tym miejscu przebiegną uczestnicy Niesulickej Piątki, cyklicznej imprezy biegowej. Inwestycja pochłonie z budżetu gminnego około 30 tysięcy złotych.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.