Znak przypomni, że tu leży Sybirak

Czytaj dalej
Fot. Szymon Kozica
Szymon Kozica

Znak przypomni, że tu leży Sybirak

Szymon Kozica

– Mamy już zapytania z Krakowa, Wrocławia, Poznania, Szczecina, Gorzowa – wylicza Marian Szymczak, szef zielonogórskich Sybiraków. – Chodzi o nasz znak pamięci na groby Sybiraków.

Ów znak to owalna tabliczka, którą przykleja się do pomnika. – Żeby przypomnieć, że tu leży Sybirak. I żeby te starsze groby, które są w opłakanym stanie, nie zostały zapomniane. Na niektórych sami umieścimy te znaki – zaznacza pan Marian i dodaje, że na tabliczce widnieje... – Krzyż Zesłańców Sybiru, wprowadzony w 2004 roku, nadawany przez prezydenta RP, ale tylko żyjącym Sybirakom. Bo ci, którzy zmarli wcześniej, dostali jedynie ziemię i krzyż drewniany od rodziny.

Jeśli ktoś jest zainteresowany umieszczeniem znaku pamięci na grobie bliskiej osoby, powinien skontaktować się z kołem Sybiraków w swojej okolicy lub z prezesem Szymczakiem (tel. 667 775 040).

Znak wykonany jest z blachy mosiężnej
Szymon Kozica Znak wykonany jest z blachy mosiężnej
Szymon Kozica

Z „Gazetą Lubuską” jestem związany od lipca 2000 roku - wtedy przyszedłem na praktyki do Działu Sportowego. Pracuję w redakcji w Zielonej Górze. Interesuję się sportem, ze szczególnym uwzględnieniem lekkiej atletyki i żużla, a także tym, co dzieje się w Zielonej Górze. Uwielbiam żywe lekcje historii, czyli wspomnienia Czytelników pochodzących z Kresów i nie tylko z Kresów. Czas wolny chętnie spędzam z książką w ręku. Moim ulubionym autorem jest Gabriel García Márquez, który o sobie mówił tak: „W gruncie rzeczy nie jestem ani nie będę nikim więcej niż jednym z szesnaściorga dzieci telegrafisty z Aracataki”.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.