Znamy plany nowej spółki, która zajmie się szpitalem

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Znamy plany nowej spółki, która zajmie się szpitalem

Łukasz Koleśnik

Oficjalnie jeszcze nie został przejęty przez starostwo, ale wiadomo już kto go wkrótce będzie prowadził. Krośnieńsko-Gubińskie Powiatowe Centrum Medyczne.

Chociaż szpital wciąż oficjalnie jest jeszcze w rękach krośnieńskiej spółki Grupa Nowy Szpital, to starostwo powiatowe wraz z samorządami opracowuje plan działania na przyszłość. Wiadomo już, że powstanie spółka samorządowa, w której skład ma wchodzić wspomniane starostwo oraz samorządy miast Gubin i Krosno Odrzańskie.

Burmistrz pierwszego z wymienionych, Bartłomiej Bartczak już zadeklarował, że będzie wspomagać spółkę, również finansowo.
Szpital będzie w dwóch miastach, ale ze względów finansowych oddziały nie będą się powielać. Wiadomo już też jaki będzie wstępny podział poszczególnych oddziałów. - W Gubinie ma działać oddział wewnętrzny, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, poradnie specjalistyczne. Świąteczna, weekendowa i nocna opieka medyczna itp. Z czasem planujemy dalszy rozwój placówki - informuje Bartczak.

Jak podaje starosta Mirosław Glaz, w Krośnie Odrz. pozostanie chirurgia,OIOM, pediatra, ginekologia oraz położnictwo. - W obu miastach mamy opiekę nocną i świąteczną - informuje starosta. Dodaje również, że spółka chce postawić na poradnie ginekologiczne, gdyż w Krośnie Odrzańskim rodzi się mało dzieci. - Od jakiegoś czasu mamy ogromną migrację pacjentek w ciąży do innych szpitali. Chcemy to zmienić - zaznacza Glaz.

Nasuwa się pytanie o koszty. Ile musi zainwestować nowa spółka, aby szpital mógł funkcjonować? - Zrobiliśmy dokładną analizę, sprawdziliśmy jakiego sprzętu brakuje. Wstępne wyliczenia wskazują, że musimy zainwestować ok. 800 tys. zł - informuje Glaz.
Mowa o samym sprzęcie. Utrzymanie placówki jest dużo droższe. Ostatni kontrakt, który GNS pozyskał na prowadzenie szpitala w Krośnie Odrz, opiewał na 16 mln zł. Według M. Glaza to za mało.

- Walczymy o wyższy kontrakt. Podkreślamy w NFZ, że zaczynamy od zera. Chcemy pozyskać 21-22 mln zł. Taki kontrakt był w 2009 r. Musimy brać pod uwagę wiele czynników, m.in. podwyżki dla pielęgniarek - podkreśla starosta.

Burmistrz Bartłomiej Bartczak, starosta Mirosław Glaz oraz poseł na Sejm RP Jacek Kurzępa mówili o przyszłości szpitala oraz nowej spółki - Krośnieńsko-Gubińskiego
Łukasz Koleśnik Burmistrz Bartłomiej Bartczak, starosta Mirosław Glaz oraz poseł na Sejm RP Jacek Kurzępa mówili o przyszłości szpitala oraz nowej spółki - Krośnieńsko-Gubińskiego Powiatowego Centrum Medycznego

Burmistrz Bartczak podaje, że w powiecie międzyrzeckim działają dwa szpitale. - Ilość mieszkańców jest bardzo podobna do naszego powiatu. Tam oddziały się powielają. Ich kontrakt wynosi 50 mln zł. My chcemy „tylko” około 22 mln - podkreśla włodarz Gubina.

A co z Krosnem Odrz.? Burmistrz Marek Cebula nie pojawił się na konferencji, ale wszystko wskazuje na to, że stolica powiatu również przyłączy się do spółki. Radni podjęli na komisjach decyzję o wyrażeniu woli wsparcia powiatu krośnieńskiego w realizacji zadań związanych z przywróceniem szpitala powiatowego. Są jednak ostrożni i oczekują dokładnych analiz finansowych, w oparciu o które ustalą wysokość pomocy przekazanej na ten cel z budżetu gminy.

- Wspieramy działania starosty, ale budowy domu nie można zacząć od dachu. Dlatego musimy dokładnie wiedzieć o jakich kosztach mówimy i w jakim zakresie możemy pomóc - mówi burmistrz Cebula.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.