Zniszczą spokój jezior?

Czytaj dalej
Fot. Janusz Wójtowicz / Polskapresse
Agnieszka Drzewiecka

Zniszczą spokój jezior?

Agnieszka Drzewiecka

Czy hałaśliwymi skuterami będzie można pływać na każdym jeziorze? To możliwe. Zarząd powiatu strzelecko-drezdeneckiego pracuje nad stosowną uchwałą.

Dotąd na wszystkich jeziorach powiatu powiatu strzelecko-drezdeneckiego nie można było pływać sprzętami silnikowymi - zakazywała tego uchwała z 2008 r. (wyjątkiem było jedynie jezioro Morawy, które wyłączono z tego zakazu). Zarząd powiatu chce tę uchwałę unieważnić. - To nie jest pomysł zarządu. Okazało się, że uchwała ta nie jest zgodna z prawem. Wynika to z wyroku sądu - mówi starosta Edward Tyranowicz.

Wyrok sądu, o którym mowa tak właściwie zapadł w innej sprawie - dotyczył tylko jeziora Morawy, na którym w 2014 r. rada powiatu zezwoliła na pływanie motorówkami. Sprawę tego jeziora nagłośnili obrońcy przyrody i mieszkańcy okolicy. Żyła tam para zagrożonych wyginięciem rybołowów, jedna z zaledwie 30 w Polsce. Sąd unieważnił uchwałę zezwalającą tam na pływanie sprzętem silnikowym. Uznał, iż powiat powinien wcześniej przeprowadzić badania akustyczne by sprawdzić, czy działalność ta nie będzie uciążliwa dla ludzi i zwierząt.

W wyroku sąd wskazał też, że te same wymagania odnoszą się do uchwały z 2008 r. Przyjmując ją starostwo też nie wykonało badań akustycznych. Sąd jednak uchwały tej nie unieważnił - to nie jej dotyczyła rozprawa. Mimo to starosta poprosił wojewodę o zajęcie stanowiska w tej sprawie. - Zapytaliśmy wojewodę, co zamierza zrobić z naszą uchwałą - wyjaśnia starosta Tyranowicz. A wojewoda odpowiedział, że rada powiatu powinna ją uchylić. Radni zadecydują o tym na najbliższej sesji rady powiatu. - Rada wyjścia nie ma, bo nawet, jeśli nie uchyli uchwały, wojewoda będzie musiał ją zaskarżyć. Finał i tak będzie ten sam: jeziora będą dostępne dla sprzętów silnikowych. To dla nas niekorzystne. Wiąże się z wieloma procedurami. Jeśli gospodarz jeziora będzie chciał wprowadzić tam zakaz pływania, trzeba będzie przeprowadzić badania akustyczne - zapowiada starosta.

100 jezior a może nawet sto i kilka, jest na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego

Marcin Tuliński, prawnik z kancelarii Machyński, Ruszkiewicz i Partnerzy z Poznania która zajmowała się sprawą jeziora Morawy zwraca uwagę na inny aspekt. - Sąd uznał, że aby zezwolić na pływanie motorówkami na jeziorze Morawy powiat powinien przeprowadzić badania. Zatem teraz, zezwalając na pływanie na wszystkich jeziorach, powiat będzie musiał przeprowadzić badania na każdym z nich Marcin Tuliński, prawnik z kancelarii Machyński, Ruszkiewicz i Partnerzy która zajmowała się sprawą jeziora Morawy zwraca uwagę na inny aspekt. - Sąd uznał, że aby zezwolić na pływanie motorówkami na jeziorze Morawy powiat powinien przeprowadzić badania. Zatem teraz, zezwalając na pływanie na wszystkich jeziorach, powiat będzie musiał przeprowadzić badania na każdym z nich. Poza tym uchwała z 2008 roku jest ważna, dopóki jej nieważności nie stwierdzi sąd - mówi Marcin Tuliński.

Starosta planuje spotkać się z burmistrzami w tej sprawie. - Jedno lub dwa jeziora warto dopuścić do turystyki motorowodnej, ale jestem przeciwny, by pływać sprzętem na wszystkich jeziorach - mówi burmistrz Dobiegniewa Leszek Waloch. Burmistrz Strzelec Mateusz Feder. - To zaburzy spokojną atmosferę, która jest tak ważna nad jeziorami - mówi burmistrz Feder.

Agnieszka Drzewiecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.