Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zniszczono grodzisko z reliktami wieży rycerskiej? Konserwator przebada.

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Zniszczono grodzisko z reliktami wieży rycerskiej? Konserwator przebada.

Alicja Kucharska

Naszą redakcję o sprawie zaalarmował czytelnik. - To naprawdę zabytkowe i cenne miejsce dla Lubrzy. Średniowieczne grodzisko występuje na większości map. To pamiątka historyczna, turystyczna i miejsce, dzięki któremu udałoby się dowiedzieć wielu cennych informacji - mówi nasz czytelnik.

Jak wyjaśnił, mieszkańcy są zbulwersowani tym, co zrobił w tym miejscu nowy właściciel działki. - Zrównał wszystko z ziemią- mówił ze wzburzeniem czytelnik.

O sprawę pytamy Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dowiadujemy się, że grodzisko stożkowate z reliktami wieży rycerskiej jest wpisane do rejestru zabytków. A LWKZ otrzymał powiadomienie o pracach ziemnych prowadzonych na terenie obiektu pod koniec września. - Po uzyskaniu z Urzędu Gminy w Lubrzy danych osobowych właściciela działki, skontaktowano się z nim, informując o statusie stanowiska i konieczności zaprzestania wszelkich robót na jego terenie. Podczas oględzin stwierdzono, że zniwelowana została część nadziemna gródka, a relikty fundamentów wieży, stojących na jego kulminacji obkopano, co ze względu na naruszenie stabilności gruntu grozi ich zawaleniem - informuje Kamila Domagalska, zastępca LWKZ.

Udało nam się nawiązać kontakt z właścicielem gruntu, który jednak nie chce komentować sprawy do czasu zakończenia postępowania. To ono wykaże, czy prace prowadzone na działce z zabytkowym grodziskiem były prowadzone właściwie.

Decyzją konserwatora zabytków, na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, właściciele działki otrzymali nakaz wstrzymania wszelkich prac, a dodatkowo zostało też złożone zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia do Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie.

Zniszczono grodzisko z reliktami wieży rycerskiej? Konserwator przebada.
Alicja Kucharska

- Wysłano również pisma do starostwa powiatowego z prośbą o udzielenie informacji dotyczącej jakichkolwiek wniosków w sprawie planowanych prac ziemnych lub budowlanych na tym terenie oraz do poprzedniego zarządcy gruntu o udostępnienie danych związanych ze sprzedażą działki - dodaje K. Domagalska.

Jak zaznacza zastępca LWKZ, istotną kwestią jest zabezpieczenie reliktów wieży oraz odtworzenie własne formy terenowej obiektu. - Przygotowujemy nakaz na zabezpieczenie odkrytych obiektów. Pozostałe decyzje zostaną podjęte po przeprowadzeniu badań - podsumowuje K. Domagalska.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Alicja Kucharska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

90,00 180,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.