Znów widać miasto z wieży

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Znów widać miasto z wieży

Alicja Kucharska

Premierowe wejście na punkt widokowy przyciągnęło tłumy! Po latach ponownie można podziwiać panoramę Świebodzina

Za czym ta kolejka stoi? Za niepowtarzalnym widokiem z wieży ratusza usytuowanego w centrum miasta.

Największą atrakcją ostatniej Nocy Muzeów okazała się wieża widokowa, którą po ośmiu latach ponownie udostępniono zwiedzającym.

- Przy okazji chciałbym poinformować, że otwieramy - już chyba na stałe - wieżę ratuszową - zapowiedział w piątek Marek Nowacki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Świebodzinie.

Wreszcie! Tak mówią mieszkańcy

I ta informacja była, zdaję się, najlepszą dla mieszkańców tego dnia, a i teraz entuzjazm nie słabnie.

Od samego początku przy wejściu na wieżę ustawiała się długa kolejka. A wszyscy zgodnie przyznawali, że tego w mieście brakowało.

- Myślę, że zarówno dla mieszkańców, jak i turystów jest to dodatkowa atrakcja. I jeśli możliwość wejścia na wieżę istnieje, to trzeba skorzystać. Ja jestem pierwszy raz - mówi Katarzyna Juszczyk.

Wtóruje jej Sławomir Marek. - To bardzo dobry pomył, bo w wielu miastach w Polsce jest możliwość wejścia na wieżę czy w ogóle jakiś punkt widokowy. A w Świebodzinie tego brakowało. Teraz można wejść, popatrzeć na panoramę. Przede wszystkim turyści szukają takich punktów. Wówczas ma się możliwość zapamiętania miasta w szczególny sposób.

Ta opinia nie była odosobniona. - Choć mieszkamy niedaleko, na wieżę weszliśmy po raz pierwszy - zaznaczają Aneta i Paweł Rzepka, którzy na szczyt wdrapali się z córkami Mają i Mileną. - Było warto, widoki piękne.

-Naliczyłam, że jest 108 schodków - mówi z dumą Maja.

- Wrażenia niesamowite. Wraz z członkami UTW wiele podróżuję i zawsze szukamy takich miejsc - mówi Jadwiga Sinkowska, której towarzyszyła wnuczka Jagoda. - Teraz możliwość obserwowania miasta z góry pojawiła się także u nas.

Rokrocznie muzealną ekspozycję podczas Nocy Muzeów podziwiają także Hanna i Leszek Wiercińscy.

- A dziś dodatkowo weszliśmy na wieżę. Widok piękny. Było warto wdrapać się na szczyt - mówią.

Elżbieta Niebieszczańska ze świebodzińskiego muzeum za każdym razem, pytana o wieżę podkreślała, że zainteresowanie będzie na pewno spore.

Wyliczała nawet, że jeśli frekwencja miesięczna w muzeum to 200 osób, to w połowie przypadków pada pytanie o możliwość wejścia na wieżę

Teraz zachęca do odwiedzin. - Od kilku dni otwarta jest już wieża widokowa. Serdecznie zapraszamy. Wejście na wieżę możliwe jest od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00. Regulamin dostępny jest w kasie naszego muzeum - mówi pani Elżbieta.

Decyzja o remoncie to strzał w dziesiątkę

Jednocześnie na tarasie widokowym przebywać może 15 osób. Nad drzwiami zamontowana jest sygnalizacja informująca o tym, czy kolejna osoba może wejść na klatkę schodową i po pokonaniu ponad stu schodków wyjść na taras widokowy.

Remont wieży widokowej świebodzińskiego ratusza pochłonął z budżetu gminy około 230 tys. zł. Początkowo planowano, że będzie podzielony na dwa etapy. Ostatecznie zdecydowano jednak, że zostanie on przeprowadzony za jednym zamachem.

Prowadzone prace uwzględniały m. in. malowanie klatki schodowej, remont tarasu widokowego z jego zabezpieczeniem włącznie, a także wszelkie działania w zakresie PPOŻ. Pojawił się monitoring, a także sygnalizacja zezwalająca zwiedzającym na wejście na wieżę.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.