Małgorzata Trzcionkowska

Zobacz, jak młodzi interpretują sztukę Moliera

Zespół Teatru Marionetka podczas próby sztuki opartej na tekście Moliera, wielkiego, francuskiego komediopisarza. Fot. ZSP Szprotawa Zespół Teatru Marionetka podczas próby sztuki opartej na tekście Moliera, wielkiego, francuskiego komediopisarza.
Małgorzata Trzcionkowska

Młodzi ludzie z „Chrobrego” w Szprotawie co roku przygotowują nowy spektakl teatralny. - Zapraszamy na ósmą premierę przygotowaną przez grupę teatralną Marionetka - zachęca opiekunka grupy Małgorzata Skawińska.

Tym razem Paulina Gawkowska, uczennica kl. I b LO dokonała swobodnej adaptacji znanej sztuki Moliera pt. „Mieszczanin szlachcicem”, która w interpretacji Marionetki nosi tytuł „Szaleństwo pana Jourdain”. Mamy nadzieję, że rozbawimy publiczność, a dobre anioły na scenie pozwolą zrozumieć, co jest w życiu naprawdę ważne.

Nad przedstawieniem spektaklem pracuje zespół trzydzieściorga wykonawców, których muzycznie wsparł Włodzimierz Czernisz.
Na pokaz dla uczniów miejscowych szkół aktorzy zapraszają jutro o godz. 10.00 i 13.00 w Szprotawskim Domu Kultury.
Otwarta premiera dla publiczności już w niedzielę 28 lutego o godz. 16.00. Na każdy spektakl wstęp jest wolny.
Wszystkie inscenizacje grupy teatralnej Marionetka są wielkimi wydarzeniami kulturalnymi nie tylko dla szkoły, ale również miasta i powiatu.

Na scenie wystąpi aż 30 aktorów. Gimnazjalistów i licealistów z „Chrobrego”

- Sztukę zawsze wybiera młodzież - zaznacza M. Skawińska. Ostatnio są to komedie. W ubiegłym roku publiczność rozbawiła do łez adaptacja czarnej komedii z Josepha Kesselringa z 1939 roku, „Arszenik i Stare koronki”. Młodym ludziom bardzo się spodobał czarny humor, który uznali za bliski i zaprezentowali po swojemu.
Widownia w SzDK była wypełniona po brzegi. Uczniowie ZSP dostawiali w przejściach krzesła, żeby pomieścić wszystkich chętnych widzów.

Wcześniej w wykonaniu Marionetki można było zobaczyć komedie oparte o „Pigmaliona” Georga Bernarda Shawa, czy też „Świętoszka” Moliera. Aktorzy poruszali też tematy poważniejsze, jak na przykład w sztuce „Porozmawiajmy o miłości”, przygotowanej wspólnie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy SzDK, czy też w „Operze Panica”, na podstawie ciekawej, surrealistycznej sztuki Alejandro Jodorowskiego.

Pokazali też własną interpretację śmierci i walki z rakiem w sztuce napisanej przez uczennicę LO„Przysięgam, że będę straszyć”.
Młodzież serdecznie zaprasza w niedzielę o 16.00.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.