Zobacz zwiastun filmu o Wydarzeniach Zielonogórskich

Czytaj dalej
Dariusz Chajewski

Zobacz zwiastun filmu o Wydarzeniach Zielonogórskich

Dariusz Chajewski

Tłumy uciekające przed ZOMO, młodzi prowadzeni do sądu i bici tam przez UB, dym, strach i panika... Obejrzyj zwiastun filmu o wydarzeniach z 1960 r., który powstaje z pomysłu i inicjatywy "GL".

Przygotowania do obchodów rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich, których inicjatorem była "Gazeta Lubuska", idą pełną parą. Na jedną z ważnych atrakcji zapowiada się film dokumentalny, który będzie emitowany w telewizji.

Film jest przygotowywany przez "Gazetę Lubuską”. Będzie to fabularyzowana historia największego wystąpienia mieszkańców Zielonej Góry przeciwko komunistycznej władzy. W obrazie zostanie wykorzystana bogata dokumentacja dotycząca wypadków z 30 maja 1960 roku, pokazana zostanie rekonstrukcja zdarzeń, usłyszymy wypowiedzi uczestników i komentarze historyków.

To wszystko pozwoli widzom zrozumieć, dlaczego Wydarzenia Zielonogórskie 1960 roku zasługują na miejsce w najnowszej historii Polski, obok Radomia i Nowej Huty.

Przypomnijmy:
Tegoroczne obchody rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich będą miały wyjątkową oprawę. Planowane są przede wszystkim wręczenia odznaczeń przez prezydenta RP uczestnikom walki przeciwko UB i milicji, obrońcom Domu Katolickiego. Planowane są także: msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski Wojciecha Polaka, spektakle, wystawy, wykłady, wydawnictwa, bieg uliczny.

Patronat nad tymi wszystkimi zdarzeniami objął prezydent Andrzej Duda. W komitecie organizacyjnym zasiadają między innymi wojewoda Władysław Dajczak, marszałek Elżbieta Anna Polak, prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Tadeusz Lityński, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Poznaniu Rafał Reczek.

Chcesz poczuć klimat tamtych czasów? Obejrzyj zwiastun filmu...

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.