Żołądek i przełyk w oku kamery

Czytaj dalej
Fot. istock
Cecylia Wojda

Żołądek i przełyk w oku kamery

Cecylia Wojda

Gastroskopia nie jest badaniem bolesnym, choć nieco nieprzyjemnym dla pacjentów. Jednak warto to znieść, bo to najlepsze badanie dla osób z problemami ze strony układu pokarmowego

Skąd się biorą wrzody żołądka, brak apetytu, wymioty, krwawienia z przełyku? Odpowiedzi na te pytania udzieli gastroskopia. Jej pełna nazwa brzmi ezofagogastroduodenoskopia. To wziernikowanie, czyli oglądanie za pomocą endoskopu górnego odcinka przewodu pokarmowego - przełyku, żołądka i dwunastnicy. Inną nazwą badania, z którą może spotkać się pacjent, jest panendoskopia.

Przygotowanie do badania

Jedynym koniecznym elementem przygotowania pacjenta do gastroskopii jest zaprzestanie przyjmowania pokarmów stałych na ok. 8 godzin, a płynnych - na ok. 4 godziny przed badaniem. Należy powstrzymać się również przed paleniem papierosów i żuciem gumy. - W trakcie kwalifikacji do badania endoskopowego lekarz kierujący na to badanie powinien udzielić pacjentowi informacji co do modyfikacji sposobu przyjmowania niektórych leków przed zgłoszeniem się na badanie, ze szczególnym uwzględnieniem leków działających przeciwzakrzepowo, leków przeciwcukrzycowych oraz inhibitorów pompy protonowej - mówi Agnieszka Piotrowska, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii.

Badanie

Przed rozpoczęciem badania pielęgniarka znieczula gardło pacjenta specjalnym środkiem znieczulającym w sprayu. – Najważniejszym elementem warunkującym przebieg badania jest pozytywne nastawienie pacjenta - podkreśla dr Piotrowska. Badanie nie jest bolesne, natomiast w złagodzeniu nieprzyjemnych objawów pomaga skupienie się na spokojnym oddychaniu.
- W trakcie badania lekarz ogląda górny odcinek przewodu pokarmowego, czyli przełyk, żołądek oraz dwunastnicę - tłumaczy specjalista. - W określonych sytuacjach pobiera także wycinki do badania histopatologicznego, czyli badania fragmentu tkanki pod mikroskopem, oraz może pobrać wycinek do testu urazowego, czyli testu na obecność w żołądku bakterii helicobacter pylori.
Samo badanie trwa kilka minut, może być nieprzyjemne, ale nie jest bolesne. Po badaniu pacjent nie może jeść ani pić przez ok. 30 – 40 minut - do czasu, aż ustąpi znieczulenie gardła.

Wyniki

Każdy pacjent otrzymuje wynik wkrótce po zakończeniu badania.
Wynik zawiera:

Na wynik badania histopatologicznego trzeba poczekać 7- 14 dni, choć w wyjątkowych sytuacjach zdarza się, że dłużej.

Kiedy zrobić badanie

Gastroskopia jest jedną z częściej wykonywanych procedur endoskopowych. Zapewnia wartościowe informacje dotyczące stanu górnego odcinka przewodu pokarmowego, umożliwia również przeprowadzenie niektórych zabiegów terapeutycznych. Wskazaniem do wykonania diagnostycznej gastroskopii są:

To doskonałe badanie przy wyczuwalnym palpacyjnie guzie w jamie brzusznej lub powiększeniu obwodowych węzłów chłonnych.

Cecylia Wojda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.