Alicja Laszuk, Tomasz Rusek

Żubry wpadają do nas coraz częściej. Zapraszamy!

Żubr  jest największym dziko żyjącym ssakiem w Europie. Jego wielkość żubra zależy od wieku i płci. Waga samca wynosi od 440 do 920 kg, a wysokość w Fot. Alicja Laszuk Żubr jest największym dziko żyjącym ssakiem w Europie. Jego wielkość żubra zależy od wieku i płci. Waga samca wynosi od 440 do 920 kg, a wysokość w kłębie dochodzi do 188 cm. Samice ważą od 320 do 640 kg. Pomimo takich rozmiarów potrafi on biec 40 km/h. Wzystkie obecnie żyjące żubry pochodzą od 12 osobników, a żubry nizinne (białowieskie) tylko od 7 sztuk...
Alicja Laszuk, Tomasz Rusek

Jeszcze kilka lat temu żubr był w naszym regionie egzotycznym gościem. Dziś co i rusz dostajemy fotografie od Czytelników, którzy spotkali króla puszczy. Czy to znaczy, że te wspaniałe zwierzaki u nas się zadomowiły?

Dziesięć, a może i 12 osobników spaceruje sobie tam po lasach i łąkach już od grudnia zeszłego roku. Przywędrowały z woj. zachodniopomorskiego z „Dzikiej Zagrody”, gdzie przywraca się populację żubra (żyje tam obecnie ponad 200 osobników).

Okazuje się, że oba samce odwiedzające ostatnio Gorzów i sąsiednie gminy - zarówno zastrzelony niedawno w Niemczech jak i rezydujący cały czas w okolicach Janczewa - też wywodzą się właśnie z tamtej populacji.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Laszuk, Tomasz Rusek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.