Alicja Laszuk, Tomasz Rusek

Żubry wpadają do nas coraz częściej. Zapraszamy!

Żubr  jest największym dziko żyjącym ssakiem w Europie. Jego wielkość żubra zależy od wieku i płci. Waga samca wynosi od 440 do 920 kg, a wysokość w Fot. Alicja Laszuk Żubr jest największym dziko żyjącym ssakiem w Europie. Jego wielkość żubra zależy od wieku i płci. Waga samca wynosi od 440 do 920 kg, a wysokość w kłębie dochodzi do 188 cm. Samice ważą od 320 do 640 kg. Pomimo takich rozmiarów potrafi on biec 40 km/h. Wzystkie obecnie żyjące żubry pochodzą od 12 osobników, a żubry nizinne (białowieskie) tylko od 7 sztuk...
Alicja Laszuk, Tomasz Rusek

Jeszcze kilka lat temu żubr był w naszym regionie egzotycznym gościem. Dziś co i rusz dostajemy fotografie od Czytelników, którzy spotkali króla puszczy. Czy to znaczy, że te wspaniałe zwierzaki u nas się zadomowiły?

Dziesięć, a może i 12 osobników spaceruje sobie tam po lasach i łąkach już od grudnia zeszłego roku. Przywędrowały z woj. zachodniopomorskiego z „Dzikiej Zagrody”, gdzie przywraca się populację żubra (żyje tam obecnie ponad 200 osobników).

Okazuje się, że oba samce odwiedzające ostatnio Gorzów i sąsiednie gminy - zarówno zastrzelony niedawno w Niemczech jak i rezydujący cały czas w okolicach Janczewa - też wywodzą się właśnie z tamtej populacji.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Alicja Laszuk, Tomasz Rusek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Gazety Lubuskiej online

17,50 35,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.