Zwolnienia z podatku, osadnicy i... praca radnego

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Zwolnienia z podatku, osadnicy i... praca radnego

Leszek Kalinowski

Zwolnienie z podatku dla inwestorów, nazwa ronda, brak zgody na zwolnienie z pracy Mirosława Bukiewicza - tym zajmowali się zielonogórscy radni.

Na wtorkowej (26 kwietnia) sesji radni zajęli się m.in. projektem uchwały w sprawie zwolnienia z podatku dla inwestorów. Jeśli stworzą 30 nowych miejsc pracy, zwolnieni zostaną na trzy lata. Jeśli miejsc będzie 50 - ulga dotyczyć będzie pięciu lat. A jeśli w ciągu 30 miesięcy stworzy 200 miejsc pracy, to zwolnienie będzie na 10 lat.

- To pomoże w pozyskaniu inwestorów do Lubuskiego Parku Przemysłowo - Technologicznego - mówi wiceprezydent Dariusz Lesicki. - Jakie mogą być tego skutki finansowe? - dopytywali radni. Jeśli firma zajmie 15 tys. mkw, to w ciągu roku podatek wyniesie ok. 270 tys. zł. Ale biorąc pod uwagę fakt, że zatrudni 200 osób, zarabiających 2,5-2,7 tys. zł, to miasto zyska podatek z PIT-ów w wysokości 540 tys. zł. Radni uchwałę więc przyjęli. Najwięcej kontrowersji wzbudził projekt uchwały w sprawie nadania nazwy rondu u zbiegu ulic: Botanicznej, Michalskiego, Tatrzańskiej i Szczekocińskiej. Z inicjatywy radnych Andrzeja Brach-mańskiego (Zielona Razem) oraz Tomasza Nesterowicza (SLD) będzie ono nosiło imię Osadników Wojskowych I i II Armii Wojska Polskiego (po uwzględnieniu uwagi radnej Bożeny Ronowicz, by usunąć określenie „Ludowego”).

Zielona Góra chce przyciągnąć do siebie inwestorów m.in. zwolnieniami z podatku od nieruchomości - nawet na 10 lat

Radni zajęli się też wnioskiem o wyrażenie zgody na zwolenienie z pracy Mirosława Bukiewicza (PO). Swoją decyzję dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych tłumaczył oceną przydatności pracownika i badaniami jego wydajności. Mirosław Bukiewicz nie zgadza się, że źle wykonywał swoje obowiązki. Dowód? Karty informacyjne z kontroli, które sporządzał. W jego ocenie, decyzja o zwolnieniu z pracy ma podłoże polityczne. Większość radnych nie przychyliła się więc do wniosku dyrektora agencji. Do tematów wrócimy.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.