Na wsi kanalizacja to wciąż jest luksus...

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
Jarosław Miłkowski

Na wsi kanalizacja to wciąż jest luksus...

Jarosław Miłkowski

Np. w gminie Zwierzyn nie ma jej wcale. To przerażające, ale prawie połowa ścieków w lubuskich wsiach trafia do gleby!

- Dokąd idą nasze ścieki? Te, które nie trafiają do oczyszczalni, przenikają do gruntu przez nieszczelności szamb, trafiają na pola, a niekiedy nawet do rzeki - mówi Bogusław Andrzejczak, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i kanalizacji w Gorzowie. Tłumaczy nam, gdzie podziewa się prawie połowa ścieków produkowanych przez mieszkańców 20 skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli gmin. NIK właśnie opublikował raport dotyczący kontroli lubuskich gmin. Izba sprawdzała funkcjonowaniem zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Dane, które zawiera ten dokument, są przerażające.

NIK wziął pod lupę niemal co czwartą z lubuskich gmin. Dodajmy, że w latach 2014-2015 (raport został przedstawiony dopiero teraz). Z raportu wynika, że w skontrolowanych gminach sprzedano mieszkańcom 9,2 mln m sześc. wody, ale odprowadzono tylko 5,1 mln m sześc. ścieków. Gdzie podziała się reszta? – Gminy tego nie wiedzą...

Zobacz też: Ulewa w Zielonej Górze. Ulice pod wodą

Czytaj więcej 8 września w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.