Operacja uzdrawiania szpitala w Gorzowie

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Wiśniewska
Anna Rimke

Operacja uzdrawiania szpitala w Gorzowie

Anna Rimke

Ortopedzi operują na nowych salach już od tygodnia. Neurochirurdzy są tam od piątku. Od tygodnia pacjenci są też badani najnowocześniejszym tomografem. Trzecim w lecznicy.

- Zakończyliśmy już remont jednego skrzydła ortopedii. Na drugim ruszyły prace. Do tego dochodzą dwie nowoczesne sale operacyjne, na których właśnie ortopedzi już operują - Ryszard Hatała, prezes gorzowskiego szpitala informuje o zmianach, jakie zaszły właśnie na oddziale chirurgii urazowo - ortopedycznej gorzowskiego szpitala. Wkrótce ten oddział będzie nie do poznania. Oprócz wyremontowanych sal, nowych łóżek i szafek, znajdzie się tam też sala rehabilitacyjna.

- Do tej pory rehabilitant przychodził do łóżka pacjenta i tam z nim ćwiczył. Teraz będą do tego odpowiednie warunki - tłumaczy Agnieszka Wiśniewska z gorzowskiej lecznicy. Oddział ortopedyczny będzie też miał czterołóżkową salą intensywnego nadzoru. Czyli taką, do której będą trafiać pacjenci po tzw. dużych zabiegach operacyjnych i gdzie przez całą dobę będą podłączeni do urządzeń monitorujących ich funkcje życiowe.

Budowa bloku rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku. Inwestycja kosztowała ponad 9 mln zł

Skoro na dwóch salach operacyjnych pracują już ortopedzi, to znaczy, że nowy blok operacyjny też wreszcie ruszył. Przypomnijmy: to trzy dodatkowe sale operacyjne (do tej pory było sześć). Budowa bloku rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku. Inwestycja kosztowała ponad 9 mln zł. Dofinansowanie unijne wyniosło 85 proc. Szpital dołożył 1 mln 755 tys. zł. Oprócz ortopedów na trzeciej nowej sali od piątku operują neurochirurdzy.

Od tygodnia pacjenci gorzowskiej lecznicy są badani najnowocześniejszym tomografem. - Badanie nim jest znacznie szybsze, ale przede wszystkim ma on specjalne ramię z monitorem. I dzięki temu, przy robieniu biopsji możemy precyzyjnie pobrać wycinek - tłumaczy Lubomira van der Linden, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej i radiologii w gorzowskiej lecznicy.
To trzeci tomograf w szpitalu. - Dzięki temu może skrócą się kolejki na to badanie - ma nadzieję L. van der Linden.

Od tygodnia w całym szpitalu przy ul. Dekerta działa też nowoczesny system przeciwpożarowy. Jak wygląda? Na każdym oddziale jest specjalna tablica z rozkładem całego szpitala. Gdyby w którejkolwiek jego części wybuchł pożar, to na każdym piętrze byłaby informacja, gdzie jest ogień. - Położyliśmy 15 km instalacji potrzebnych do czujek i sygnalizatorów - informuje Wojciech Tomkiewicz, kierownik ds. elektrycznych szpitala. Podkreśla, że teraz system jest zsynchronizowany ze strażą pożarną i ta w ciągu trzech minut od alarmu rusza do szpitala. - Nie oznacza to, że wcześniej nie było systemu, ale czujek nie było we wszystkich pomieszczeniach - zastrzega W. Tomkiewicz.

Jeszcze w tym roku w szpitalu zaplanowano dokończenie remontu korytarzy i hollu szpitala, który ma być zupełnie przebudowany. - A w szpitalnym hotelu chcemy zaadoptować pomieszczenia na administrację. Dzięki temu tuż przy rejestracji będą wolne pomieszczenia zamienione na poradnie. Na remont czeka też oddział reumatologii i chorób płuc. - Przetargi będziemy ogłaszać jeszcze w tym kwartale - mówi Hatała. Szpital w tym roku na remonty przeznaczy 5 mln zł.

W regionie też zmiany
Szpital w Słubicach chce rozbudować SOR.
Lada dzień powinien do nas dotrzeć projekt techniczny. Ma kosztować 3,5 mln zł. Do tego trzeba doliczyć koszt wyposażenia oddziału - mówi Wojciech Włodarski, prezes szpitala powiatowego w Słubicach. Lecznica chce też wybudować lądowisko dla helikopterów na działce niedaleko SOSiR-u.

Szpital w Kostrzynie stawia na chirurgię naczyniową.
- Placówek, które zajmują się kompleksowo niedokrwieniami mózgu, w naszym regionie nie ma zbyt wiele - mówi Joanna Pachnicz, prezes kostrzyńskiej lecznicy. Szpital dalej będzie też stawiał na rozwój okulistyki. Planowany jest też gruntowny remont Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej.

Szpital w Międzyrzeczu chce dobudować pawilon.
W nim miałaby być pediatria. O tym, czy znajdą się środki na tę inwestycję, zadecydują władze województwa.

Szpital w Drezdenku
Trwa już remont już Zakład Opiekuńczo Leczniczy.
Remontowane są po kolei sale, łazienki, wymieniane okna. Szpital zamierza kupić nowy sprzęt do USG. Stara się też o tomograf.

Anna Rimke

Dziennikarz "Gazety Lubuskiej" od 2005 roku, choć z dwiema przerwami. Prywatnie mieszkanka podgorzowskiej Kłodawy. Bliskie są mi szczególnie tematy społeczne, ale nie tylko. Lubię być tam, gdzie coś się dzieje, bo lubię ludzi. Lubię ich słuchać i z nimi rozmawiać. Dzięki temu, każdy dzień mojej pracy jest inny. 


Zajmuję się tematami związanymi z oświatą:Lubię poznawać ciekawych ludzi:A kiedy Ci ludzie mają coś wspólnego ze zwierzętami, to muszę ich poznać:Ale nie tylko przyjemnymi sprawami się zajmuję. Jak trzeba, to jestem też w miejscu tragedii:Portal Naszemiasto.pl


Na czele moich obowiązków jest też portal Gorzów Wielkopolski Naszemiasto.pl


Tu nie tylko piszę, ale też opiekuję się stroną.


 


Gdyby nie praca w redakcji, to...


Trudno powiedzieć... Od najmłodszych lat uwielbiałam pisać i chyba stąd ten pomysł na życie. Ale myślę, że mogłabym też zwyczajnie sobie zwiedzać świat. I tylko od czasu, do czasu napisać o ludziach, których spotkałam na swojej drodze.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.