Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Telewizja pokaże nasz film

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Dariusz Chajewski

Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Telewizja pokaże nasz film

Dariusz Chajewski

W sobotę, 30 maja na antenie TVP Historia oraz TVP3 zostanie wyemitowany film "Bitwa o Dom Katolicki. Wydarzenia Zielonogórskie 1960 roku". Inicjatorem i producentem filmu jest „Gazeta Lubuska” - zrobiliśmy to dlatego, aby wyciągnąć na światło dzienne tę niemal zapomnianą kartę polskiej historii.

Ten film, poświęcony Wydarzeniom Zielonogórskim, to hołd oddany ludziom, którzy przez 50 lat skrywali w sobie pamięć tamtych dramatycznych dni.

Oddajemy głos świadkom

Najważniejsze jest, że wreszcie chcieli mówić, że dziś poznajemy świadków i bohaterów wydarzeń. 30 maja 1960 roku w Zielonej Górze doszło do największego, w tamtym czasie, wystąpienia Polaków przeciwko władzom komunistycznym. 5 tysięcy zielonogórzan, kobiet, mężczyzn i dzieci, stanęło w obronie Domu Katolickiego. Przez kilka następnych dekad fakt ten wymazywano z kart historii, a ludzi poddano represjom i zmuszono do milczenia. Po latach poprosiliśmy uczestników i świadków tych wydarzeń o to, aby pomogli przywrócić nam pamięć o tej historii...

Nasz film kilkakrotnie był emitowany w telewizji, ale ma też za sobą kilka sukcesów. Dwa lata temu został uznany za najlepszy dokumentalny film historyczny. Wcześniej był laureatem 9. Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Był także prezentowany poza granicami Polski.

Z okazji 60. rocznicy sporo się będzie działo, chociaż za sprawą pandemii obchody są siłą rzeczy skromniejsze.

Zobacz, jak powstawał nasz film

Skromniej, ale godnie

Od środy w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej udostępniona będzie wystawa „Wydarzenia Zielonogórskie, 30 maja 1960 rok” przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu. W sobotę odsłonięty zostanie pomnik ks. Kazimierza Michalskiego na skwerze przy konkatedrze pw. Świętej Jadwigi Śląskiej. Będą wiązanki pod pomnikami oraz msza święta... Ze względu na ogłoszony na terenie kraju stan epidemii, konieczność zachowania bezpiecznej odległości między uczestnikami oraz ograniczenie liczby osób mogących wziąć udział w uroczystej mszy św. uroczystości będą miały charakter kameralny.

***
Godziny emisji filmu:

Kalendarium Wydarzeń Zielonogórskich

ksiądz Kazimierz Michalski

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.